Lakierowanie zębów

Generalnie rzecz ujmując lakierowanie zębów to profilaktyczny zabieg stomatologiczny. Przede wszystkim pozwala on na dostarczenie zębom stężonego fluoru w dawce niedostępnej podczas domowej fluoryzacji. Chodzi oto, że fluor jest ważny dla zębów ze względu na to, że zwiększa ich odporność na działanie kwasów produkowanych przez bakterie próchnicowe powodujące próchnicę. Teraz fluor zawierają pasty, płyny do płukania jamy ustnej i specjalne płyny do fluoryzacji, nie mają one jednak takiego działania jak lakierowanie. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego jak działa lakierowanie zębów. Przeczytaj go koniecznie!

Zacznijmy jednak od tego, że lakierowanie zębów to nakładanie specjalnego lakieru fluorowego na powierzchnie wszystkich zębów. Chodzi oto, że taki lakier ma bardzo duże stężenie fluoru, dlatego musi być nakładany przez lekarza stomatologa. Potem lakier zasycha na powierzchni zębów, co pozwala na dość długą podaż fluoru do zębów. Następnie fluor jest stopniowo uwalniany z zaschniętej na powierzchni zębów warstwie. Dlatego dla porównania, pasty z fluoremczy płyny do płukania jamy ustnej dostarczają fluoru tylko w czasie ich stosowania i krótko po nim.

Musisz także wiedzieć, że fluoryzacja profesjonalna przyniesie największe efekty, jeśli wykona się ją po oczyszczaniu zębów, czyli po skalingu i piaskowaniu. Zwykle osad czy kamień nazębny utrudnią dostarczanie zębom fluoru. Jednak poza tym wymogiem, aby zęby były czyste, nie ma innych ograniczeń co do stosowania tego zabiegu profilaktycznego. Generalnie może być stosowany na wszystkich zębach, zarówno mlecznych, jak i stałych, i w każdym wieku. Jednak u dorosłych stosuje się tylko inny lakier fluorowy niż u dzieci. Chodzi oto, że fluor podawany dzieciom jest całkowicie bezpieczny, jeśli dziecko połknie go trochę przez przypadek, ma kolor żółty, aby łatwo było nałożyć odpowiednią warstwę na zębach. Natomiast lakier fluorowy dla dorosłych ma z kolei kolor całkowicie bezbarwny, co sprawia, że nie ma nieestetycznego efektu żółtych zębów.

Generalnie rzecz ujmując lakierowanie zębów u dzieci to zabieg zalecany raz na trzy miesiące. Natomiast u dorosłych może być z kolei przeprowadzany raz na pół roku, czyli przy każdej wizycie profilaktycznej u stomatologa.Lakierowanie i lakowanie mają podobne nazwy, mają też podobny cel: zapobiegać próchnicy, zanim zaatakuje zęby. Warto jednak wspomnieć o tym, że lakierowanie polega jednak głównie na dostarczeniu zębom fluoru. Lakowanie natomiast jest uszczelnianiem za pomocą specjalnego laku bruzd zębowych, w których w przyszłości mogłaby się rozwinąć próchnica. Lakowanie polega na nałożeniu dodatkowej warstwy na zęby, chroniącej przed bakteriami próchnicowymi. Lakierowanie wzmacnia szkliwo zębów.