Cellulit - skąd się bierze? Jak określić stopnie cellulitu?

Nie da się ukryć, że jeśli twój cellulit widać z daleka, prawdopodobnie osiągnął już zaawansowany stopień. Być może dopiero wyczuwasz grudki pod skórą? Konieczne określ swój stopień cellulitu w prosty i szybki sposób. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego skąd bierze się cellulit oraz jak określić stopień tego cellulitu. Przeczytaj go koniecznie!

Zacznijmy od tego, że cellulit może być ledwo widoczny, jeśli wynika jedynie z braku ruchu, małej elastyczności skóry. Jednak może mieć też postać chorobową, jeśli w grę wchodzi również otyłość. Przede wszystkim cellulit najczęściej pojawia się na piersiach, brzuchu i udach. Chodzi oto, że w miejscach, w których występuje, struktura skóry jest grudkowa, pomarszczona i włóknista, dlatego też cellulit zyskał miano „pomarańczowej skórki”. Zwykle hego rozmiar oraz wygląd zależą od stopnia zaawansowania. Dlatego im wyższy stopień cellulitu, tym gorzej dla jego posiadaczki, ponieważ trudniej z nim walczyć w zaawansowanym stadium. Bo kiedy jest już wyraźnie widoczny i towarzyszy mu nadwaga, niestety należy zaliczyć go do chorób. Generalnie dzieje się tak, ponieważ cellulit jest bezpośrednio powiązany z tłuszczem, a objawy rosną wraz z jego ilością w organizmie. Niestety, ale tworzy się u większości kobiet, z przewagą u pań otyłych lub takich, u których tkanka tłuszczowa gromadzi się w dolnych partiach ciała.

Przede wszystkim grudki widoczne pod skórą to powiększone adypocyty - komórki tłuszczowe. Wtedy, kiedy się powiększają, uciskają naczynia krwionośne i limfatyczne znajdujące się blisko nich. W związku z tym krążenie jest gorsze, gorzej działa przemiana materii w komórkach, słabiej przyswajają tlen i składniki odżywcze - znacznie wolniej usuwane są z nich toksyny, czyli uboczne produkty tego procesu. Niestety, ale w konsekwencji nieusunięte toksyczne resztki i woda zalegają w tkankach.

Generalnie rzecz ujmując z medycznego punktu widzenia cellulit to nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, gdzie grudki tłuszczu modelują między sobą puste przestrzenie, w których zbiera się woda oraz produkty przemiany materii. Potem w danym miejscu pojawia się obrzęk prowadzący do powikłań z ukrwieniem. Zwykle organizm stara się zachować tłuszcz „na później” (w przypadku kobiet na okres ciąży), dlatego tak trudno walczyć z tą przypadłością. Musisz wiedzieć, że przyczynami powstawania cellulitu mogą być: noszenie zbyt obcisłych ubrań, nałogowe palenie papierosów, wady postawy (skrzywienie kręgosłupa zaburza krążenie krwi w nogach), brak ruchu i siedzący tryb życia, nadmiar cukru i soli w diecie, przewaga estrogenów przy niedoborze progesteronu, problemy z krążeniem.

Zwykle pierwszy stopień cellulitu nie jest bardzo widoczny. Jednak żeby go określić, ściśnij dwoma palcami płat skóry na brzuchu lub na górnej części ud. Jeśli skóra robi się lekko grudkowa, jest to pierwszy stopień. Generalnie drugi stopień cellulitu sprawdza się tak samo jak pierwszy, jednak skóra po ściśnięciu wygląda jak pomarańczowa skórka, a przy dotyku tego miejsca możesz odczuwać lekki ból. Natomiast trzeci stopień cellulitu jest już widoczny bez ściskania, a grudki mają większą objętość. Na całej powierzchni występowania skóra w głębszych warstwach jest nierównomiernie pofałdowana (nie mylić z pomarszczoną). Zaś czwarty stopień cellulitu to moment, kiedy skóra wręcz trzęsie się z nadmiaru pofałdowań. W dodatku grudki podczas dotykania bardzo bolą, są łatwo wyczuwalne już przy delikatnym dotyku dłonią.