Polerowanie zębów i fluoryzacja pianką

Zapewne zastanawiasz się czym polerowanie zębów i fluoryzacja pianką? No cóż, polerowanie zębów jest to jeden z profesjonalnych zabiegów profilaktycznych wykonywanych w gabinetach stomatologicznych. Natomiast fluoryzacja to bezpośrednie pokrycie zębów środkiem zawierającym fluor. Fluoryzacja polega na nałożeniu pianki wzbogaconej we fluor na profesjonalne łyżki jednorazowe, które są wprowadzane Pacjentowi do jamy ustnej na 3 minuty. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego, czym konkretnie są i na czym polegają polerowanie zębów i fluoryzacja pianką. Przeczytaj go koniecznie!

Zacznijmy jednak od tego, że polerowanie polega na oczyszczeniu powierzchni zębów z nalotów, osadów, przebarwień oraz miękkich złogów. Musisz także wiedzieć, że szczególnie metoda polerowanie zalecana jest po zabiegu Scaling w celu wypolerowania zębów oraz oczyszczenie ich z drobnych ciemnych osadów. Zazwyczaj zabieg przeprowadzony jest przy użyciu szczoteczki wprowadzonej w ruch wysokoobrotowy i specjalnej pasty polerskiej o odpowiedniej ziarnistości dostosowanej indywidualnie do potrzeb Pacjenta.

Przede wszystkim jednak należy pamiętać, że zanieczyszczenia na powierzchni zębów mogą sprawić wiele problemów. W związku z tym jednym z nich może być ciemny kolor znajdujący się na powierzchni i w przestrzeniach międzyzębowych zębów powodujący dyskomfort dla Pacjenta. Nie zmienia to jednak faktu, że jednocześnie może doprowadzić do poważnych zagrożeń całego organizmu ze względu na to, iż zalegający osad jest siedliskiem bakterii.

Natomiast fluoryzacja polega na nałożeniu pianki wzbogaconej we fluor na profesjonalne łyżki jednorazowe, które są wprowadzane Pacjentowi do jamy ustnej na 3 minuty. Warto wspomnieć także o tym, że fluoryzacja piankowa jest elementem profilaktyki mającym na celu zwiększenie odporności zębów na próchnicę, wzmocnienie szkliwa oraz zniesienie nadwrażliwości zębów. Dlatego też zaleca się by po zabiegu przez pierwszą godzinę nie spożywać pokarmów, napojów i nie palić.

Generalnie rzecz ujmując fluoryzacja to zabieg wzmacniający zęby polegający na pokryciu powierzchni zębów preparatami o dużym stężeniu fluoru. Jak wiadomo, fluor zapobiega próchnicy zębów. Jest to składnik niemal wszystkich past do zębów oraz innych produktów do higieny jamy ustnej. Działanie fluoru polega na wbudowywaniu się tego związku w strukturę szkliwa czyniąc go bardziej odpornym na działanie kwasów próchnicotwórczych. Związki fluoru zaburzają metabolizm bakterii znajdujących się w płytce nazębnej, dlatego preparaty o wysokim stężeniu tego pierwiastka są stosowane w hamowaniu wczesnego stadium próchnicy, tak zwanej plamy próchnicowej. Fluor niweluje również uczucie nadwrażliwości zębów zamykając odkryte kanaliki zębinowe.