Czym jest scaling?

Aby móc pisać o scalingu, najpierw musimy dowiedzieć się czym jest kamień nazębny. Otóż jest to płytka nazębna połączona z resztkami pokarmowymi, które uległy mineralizacji. Zwykle kamień jest koloru kremowego czasami żółtobrązowego. Jednak u osób palących papierosy może występować w kolorze ciemnobrązowym. W dodatku złogi nazębne przede wszystkim odkładają się na dolnym łuku zębowym od strony języka oraz na zębach trzonowych górnych od strony policzka. Poza tym istnieje również kolejny rodzaj złogu jakim jest osad nazębny, jednak przeważnie odkłada się on po kawie, herbacie i papierosach. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, czym jest scaling, przeczytaj go koniecznie!

Zacznijmy jednak od tego, na czym czym polega scaling. Przede wszystkim jest to usługa usunięcia kamienia nazębnego polega na przyłożeniu końcówki ultradźwiękowej w miejsce gdzie występuje kamień, pod wpływem drgań dochodzi do rozbicia i oderwania złogów. Dopiero po wykonaniu usługi zleca się wypolerowanie oczyszczonych zębów specjalną pastą polerską, szczoteczką lub gumką na wysokich obrotach. Dlatego jako metodę uzupełniającą po scaling-u często stosuję się zabieg piaskowania zębów w celu usunięcia dodatkowych osadów z powierzchni, przestrzeni międzyzębowych i bruzd zębów.

Wiele osób zastanawia się także nad tym, czy zabieg jest bezbolesny. No cóż zabieg usuwania kamienia nazębnego jest dobrze znoszony przez pacjentów, jest bezpieczny i prawie bezbolesny. Jednak w niektórych przypadkach usługa ta może dawać uczucie lekkiego dyskomfortu spowodowanego drganiami urządzenia ultradźwiękowego.

Jeżeli zaś chodzi o to, jak często należy usuwać kamień to tendencja i skłonność do odkładania się kamienia nazębnego jest indywidualna. Generalnie rzecz ujmując istnieje jednak grupa Pacjentów u których złogi odkładają się częściej niż u innych osób. Oczywiście, przede wszystkim związane jest to ze składem śliny. Musisz jednak wiedzieć, że regularne usuwanie kamienia oraz prawidłowe nawyki higieny jamy ustnej z pewnością będą mogły zapobiec temu zjawisku.

Warto wspomnieć także o tym, że zabieg ten nie jest wskazany dla: osób, które są po operacji wstrzepienia „bypassów”, dla osób chorujących na cukrzycę, dla kobiet w pierwszych i ostatnich miesiącach ciąży oraz dl osób z rozrusznikiem serca, ponieważ istnieje obawa, iż skaler mógłby zakłócić jego pracę. Z powodu wyżej wymienionych przyczyn bardzo często zabiegi, owszem mają miejsce, ale kamień nazębny usuwa się narzędziami ręcznymi.