Ruch i dieta to podstawa walki z cellulitem

Trzeba przyznać, że podstawą terapii zwalczającej cellulit jest zdrowy tryb życia - spacery, jazda na rowerze, basen, czyli aktywność fizyczna, która pobudza krążenie. Dodatkowo bardzo ważna w terapii antycellulitowej jest również prawidłowa dieta. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący skutecznej walki z cellulitem. Przeczytaj go koniecznie!

Zacznijmy od tego, że cellulit to grudki i zgrubienia tworzące się pod skórą na udach, pośladkach, brzuchu, biodrach czy ramionach. Zwykle wyglądają jak skórka pomarańczy, niektórzy lekarze nazywają go również „efektem materaca”. Niestety, nawet jeśli nigdy wcześniej go nie miałaś, na 90 proc. pojawi się on właśnie wtedy, gdy spodziewasz się dziecka. Chodzi oto, że wysoka ilość estrogenów, produkowanych przez organizm kobiety w ciąży, osłabia ścianki naczyń krwionośnych i limfatycznych sprawiając, że przepuszczają one do przestrzeni międzykomórkowych płyn fizjologiczny. Następnie płyn gromadzi się następnie w tkance podskórnej i powoduje obrzęki, które z kolei zaburzają mikrokrążenie. Przede wszystkim wskutek tego krew dostarcza do adypocytów (czyli komórek tłuszczowych) zbyt mało tlenu, a odprowadza z nich niewystarczającą ilość produktów przemiany materii. W związku z tym adypocyty powiększają się nawet kilkunastokrotnie, gromadząc coraz więcej tłuszczu.

Generalnie rzecz ujmując warto wiedzieć, że cellulit ma kilka stadiów. Otóż w pierwszym skórka pomarańczowa jest widoczna tylko po ściśnięciu skóry palcami. Natomiast w drugim widać ją także wtedy, gdy stoisz. Za to trzecie stadium jest wówczas, gdy skóra jest brzydko pofałdowana, a po ściśnięciu palcami – boli. A czwarte – kiedy uda, brzuch albo biodra przypominają powierzchnię kalafiora.
Musisz wiedzieć, że podstawą terapii antycellulitowej jest zawsze zmiana stylu życia. Przede wszystkim niezbędny jest ruch – spacery, jazda na rowerze, regularne ćwiczenia, które poprawią krążenie i spalą tłuszcz zalegający pod skórą. Istotna jest również prawidłowa dieta. Dlatego jej podstawowymi składnikami powinny być warzywa i owoce, kasze, chude ryby, ciemne pieczywo, kiełki – wszystkie te produkty są bogate w witaminy, błonnik i mikroelementy.

Poza tym w jadłospisie powinny znaleźć się także biały ser i tłuszcze roślinne. Ponadto trzeba za to ograniczać ilość soli, bo zatrzymuje wodę w tkankach. Dodatkowo warto pić dużo niegazowanej wody mineralnej, która pomaga usunąć toksyny z organizmu. Natomiast jeśli nie karmisz piersią, możesz pić herbatki ziołowe zawierające brzozę, skrzyp i krwawnik, jeśli karmisz – po konsultacji z położną lub lekarzem – herbatkę koperkową. Ponieważ wszystkie one poprawiają przemianę materii. Poza tym ważna w terapii antycellulitowej jest zielona herbata, która usuwa toksyny z organizmu, jednak zdaniem niektórych lekarzy nie jest wskazana dla kobiet karmiących, gdyż może powodować u dziecka alergie. Dlatego jeśli chcesz ją pić, a karmisz piersią, skonsultuj się z lekarzem.