Piaskowanie zębów

Generalnie rzecz ujmując piaskowanie zębów to zabieg dentystyczny polegający na usuwaniu osadów nazębnych i nieestetycznych przebarwień za pomocą tzw. piaskarki. Przede wszystkim piaskowanie pomaga w walce z kamieniem nazębnym, jest zabiegiem uzupełniający po skalingu. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego, czym tak właściwie jest piaskowanie zębów. Przeczytaj go koniecznie!

Zacznijmy od tego, że piaskowanie zębów to usługa polegająca na usunięciu osadów i przebarwień, które znajdują się na powierzchni zębów pochodzenia zewnętrznego (palenie tytoniu, kawa, herbata, niektóre pokarmy). Zwykle czyszczenie zębów z zanieczyszczeń odbywa się przy pomocy specjalnego urządzenia , proszku wraz ze sprężonym powietrzem i wodą, które uderzając w powierzchnie zębów powoduje usunięcie osadu.

Przede wszystkim piaskowanie zębów wykonuję się u Pacjentów mających problem z osadami nazębnymi oraz zalecane jest stosowanie tej metody jako uzupełnienie po zabiegu scaling w celu dokładnego oczyszczenia powierzchni i trudno dostępnych miejsc z zębów.
Musisz także wiedzieć, że piaskowanie zębów jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne, a wszelkie podrażnienia po wykonaniu piaskowania ustępują w ciągu kilku godzin. Poza tym należy pamiętać że piaskowanie zębów oraz scaling to zabiegi uzupełniające się wzajemnie. Zwykle wykonywane są one razem podczas jednej wizyty higienizacyjnej.

Generalnie rzecz ujmując skaling usuwa twarde złogi nazębne z powierzchni zębów natomiast piaskowanie usuwa osad i drobne przebarwienia. Natomiast wykonanie piaskowania zębów które są pokryte złogami, bez wcześniej wykonanego scalingu spowodowałaby, że piaskarka wypolerowałaby kamień nazębny. Jednak rezygnacja z piaskowania sprawiłaby, że miejsca trudno dostępne jakimi są bruzdy i przestrzenie międzyzębowe nie będą odpowiednio doczyszczone.

Przede wszystkim jednak przed przystąpieniem do usługi powinieneś się zapoznać z następującą informacją: do 4 godzin po usłudze nie należy spożywać pokarmów oraz napojów o ciemnej barwie takich jak: buraki, barszcz, borówki, kawa, herbata, czerwone wino, tytoń, usługa jest całkowicie bezpieczna i bezbolesna, czas trwania zabiegu jest uzależniony od ilości i rodzaju zanieczyszczeń, efekt piaskowania utrzymuję się przez wiele miesięcy.

Piaskowanie zębów jest zabiegiem profilaktycznym, który wykonuje się co pół roku. Regularne poddawanie zębów piaskowaniu, w celu usuwania drobnych osadów i przebarwień, sprawi, że zapobiegniemy rozwojowi bakterii, chorobom zębów i dziąseł i zachowamy estetyczny wygląd zębów.