Lakowanie zębów

Trzeba przyznać, że budowa zębów bocznych, niestety, sprzyja jej rozwojowi. Chodzi oto, że głębokie bruzdy, które naturalnie znajdują się na powierzchni zębów trzonowych i przedtrzonowych, ułatwiają zaleganie resztek pokarmowych oraz wnikanie i namnażanie się w nich bakterii. Natomiast szczeliny te są zbyt wąskie dla włosia szczoteczki, więc, mimo codziennego szorowania, miejsca te nie mogą być skutecznie oczyszczone. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący lakowania zębów. Przeczytaj go koniecznie!

Zacznijmy od tego, że szkliwo, które stanowi naturalną barierę dla próchnicy, jest znacznie cieńsze w bruzdach niż na innych powierzchniach zęba. Poza tym nowo wyrżnięte zęby zawierają mniej składników mineralnych, są więc szczególnie narażone na jej rozwój. Generalnie rzecz ujmując prawidłowa higiena i racjonalna dieta nie są więc wystarczające, aby ochronić ząb. Dlatego najlepszą formą zapobiegania próchnicy zębów bocznych jest więc ich lakowanie. Zwykle uszczelnienie bruzd izoluje je od wyżej wymienionych niekorzystnych czynników, które mogą wywołać próchnicę, a ponadto fluor zawarty w laku wzmacnia zęby.

Przede wszystkim lakowanie to uszczelnianie naturalnych bruzd, znajdujących się na powierzchni zębów trzonowych i przedtrzonowych. Generalnie lakowaniu poddaje się wszystkie zęby boczne, zarówno stałe, jak i mleczne, jak również otwory ślepe w stałych górnych dwójkach. Zdecydowanie najlepiej na wizytę udać się tuż po wyrżnięciu zębów; wtedy mamy pewność, że nie są one jeszcze zajęte przez próchnicę. Dodatkowo ze względu na bezbolesny charakter zabieg lakowania jest świetną okazją do odbycia wizyty adaptacyjnej u stomatologa. Lakowanie wykonuje się konsekwentnie w trakcie kolejnych wizyt stomatologicznych w miarę pojawiania się kolejnych zębów w buzi dziecka. Pamiętajmy, że lakowanie zębów nie boli, a chore zęby? Owszem, i to bardzo.

Musisz wiedzieć, że nowo wyrżnięte zęby zawierają mało składników mineralnych, co czyni je szczególnie podatnymi na próchnicę. Okazuje się, że ponad połowa dzieci w wieku 2-4 lat już ją ma! Lakowanie zębów mlecznych z powodzeniem można wykonać u 2-3-latka Oczywiście jest to zabieg krótki, bezbolesny i skuteczny, dodatkowo pozostawiający w świadomości dziecka pozytywne skojarzenia z pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Natomiast mleczne zęby, gdy są chore, bolą tak samo, jak stałe, a sam proces próchniczy przebiega w nich znacznie szybciej niż w zębach stałych. Dlatego łatwiej tu o uogólnione zakażenie, a spuchnięty i płaczący maluch ściśnie za serce każdego rodzica. Zepsute zęby mleczne stają się źródłem próchnicy dla wyrzynających się zębów stałych, mają także wpływ na ich formowanie. Łatwo temu zapobiec wykonując zawczasu lakowanie.